Bambus skele u odnosu na klasične čelične konstrukcije
Nebom Hong Konga danas preovladavaju oblakoderi, koji na prvi pogled izgledaju kao da nikada ne bi mogli biti konstruisani van savremenog doba. Sam pogled na te divove arhitekture nas zamisli; pa se i pitanje samo postavi – Kako je uopšte moguće konstruisati tako nešto?
Kada biste se bacilli na istraživanje saznali biste neverovatnu istinu, a to je da je većina tih metalnih divova sagrađena uz pomoć skela koje su se koristile i pre nego što je ova metropola imala i jedan oblakoder.
Reč je o skelama napravljenim od bambusa.
Većina oblakodera kako u Hong Kongu; tako i u većini azijskih zemlja, izgrađena je na skelama koje su napravljene od bambusa. Do 20. veka, skele i jesu bile uglavnom od drveta, međutim; nestašice u snabdevanju ovom sirovinom u različitim regionima navele su proizvođače da potraže druge izvore i pređu na druge konstrukcije, uglavnom čelične skele, koje se koriste i kod nas.
Zašto se onda još uvek koriste skele od bambusa u Hong Kongu?
Da li je istina da je ovo drvo jače od čelika?
Prednosti bambusa ne leže u pukoj snazi, jedan od glavnih razloga zašto koriste ovaj način jeste što je bambus jedna od najbrže rastućih biljaka na planeti; u nekim slučajevima ona dostigne 91 cm dnevno. Bambus takođe ima visoku čvrstoću u odnosu na težinu, tako da je unutrašnja struktura nalik čeliku, samim tim iako je lagana težinom – može sa lakoćom da izdrži veliku kompresiju, što je od izuzetne važnosti kada gradite ekstremno visoke objekte. Zbog toga je mnogo lakše i brže raditi sa ovim materijalom nego sa čelikom.
Istraživanje je pokazalo da je šest puta brže da se postavi skela od bambusa nego od čelika; a čak 12 puta brže da se skine – zamislite sada koliko to smanjuje troškove same gradnje, a ta činjenica objašnjava i zašto je Hong Kong postao “najviša” zemlja za tako kratko vreme.
Problem koji se javlja prilikom korišćenja ove vrste skela je bezbednost. Nije jednostavno da na kvalitetan i ispravan način konstruišete ove skele. Da biste to uradili kako treba; morate posedovati veštinu i materijal koji odgovara standardima propisanim i koje morate pratiti kako biste osigurali mesto gradnje od raznih rizika i nezgoda koje se mogu desiti.
U Srbiji ne postoje stručnjaci koji imaju ovo umeće; ali zato imamo odlične građevinske kompanije koje su sa ostatkom sveta prešli na čelik nakon problema sa nestašicom drvene konstrukcije.
Želite li znati više o skelama kao i koje skele su najbolje za gradnju kod nas? Posetite profile naših klijenata koji su zasluženi za izgradnju ogromnog dela Srbije.